dekoracja wielkanocna
dekoracja wielkanocna
afobam afobam
121
BLOG

Wielkanocne tradycje, zamiast życzeń

afobam afobam Społeczeństwo Obserwuj notkę 4

Wielka Sobota jest dniem nadziei i modlitewnego oczekiwania na Zmartwychwstanie spoczywającego w grobie Pana. W tym dniu poświęcamy pokarmy przeznaczone na stół wielkanocny. W Polsce od XIV wieku.

 Koszyczek wielkanocny ma być wiklinowy. Powinien być wyłożony w środku białą serwetką a wokół udekorowany bukszpanem, baziami czy wiosennymi kwiatami i przykryty białą serwetką. Estetyka i higiena. Moda kulinarna i zmiany nawyków żywieniowych a także możliwości zakupu np. owoców egzotycznych powodują, że koszyczek wielkanocny ma nieograniczone możliwości, jednakże  jego wielkość ogranicza nas. Może koszyk zamiast koszyczka ?

Chleb, baranek, jaja, wędliny, chrzan, pieprz, sól, ser, masło, miód to podstawa ale pamiętajmy także o piwie, winie i oliwie … wszystko wg upodobań kulinarnych.

Chleb ; -święci się na pamiątkę chleba, który zstąpił z nieba, tj. Jezusa.  Podstawowy pokarm człowieka, symbol jego codziennych potrzeb ; godnego życia, sytości, gościnności

Baranek ; - najbardziej uprzywilejowany, nie tylko w koszyczku, jest symbolem nie tylko Jezusa Zmartwychwstałego ale także pokory i łagodności.Przypomina o odkupieniu, wiecznym ucztowaniu a także o dramatyzmie Starego Testamentu.

Mięso i wędliny ; - symbol dostatku i zamożności rodziny, wachlarz dowolny ale podstawą jest związana sznurkiem  różowa szynka i pętko wiejskiej kiełbasy

Sól, pieprz i chrzan ;  - sól nie tylko dodaje potrawom smaku ale jest również symbolem zachowania od zepsucia i ma właściwości oczyszczające. Wespół z chlebem tworzy kwintesencję życia.  W polskich zwyczajach najczęściej występują razem. Oznaczają prostotę życia. Pieprz symbolizuje gorzkie zioła dodawane do pikantnego sosu jakiego używali Żydzi do namaczania chleba na pamiątkę ciężkiej pracy niewolniczej w Egipcie. O chrzanie, oprócz tego, że jest pikantny w smaku i wyciska łzy, wiemy niewiele. Ale tradycja mówi, że najlepiej, gdy jego korzeń jest w … kawałku .. można go pokroić bądź zetrzeć i wymieszać z jajkiem i śmietaną

Nabiał i słodycze ; - ser najlepiej gdy jest zrobiony własnoręcznie z mleka owczego, koziego lub krowiego. Regionalne sery dozwolone … Zając – przeważnie czekoladowy – symbol wiosny, odradzania, witalności. W dawnej tradycji symbolizował grzeszników oczyszczonych przez pokutę ((dzisiaj to ułaskawienie chyba się nazywa) a ponieważ zając śpi z otwartymi oczami to jako pierwszy zobaczył Zmartwychwstanie.

Malowane jaja ; - symbol płodności, odradzającego się życia i znak zwycięstwa Chrystusa na śmiercią. Niektórzy dopatrują się analogii z kosmosem . Podzielenie się jajkiem czasie składania sobie życzeń ma umacniać więzi rodzinne i sąsiedzkie.

Ciasta ; - powinny być staropolskie, domowego wypieku wszelkie wysokie i lukrowane baby ,słodkie, cienkie i na kruchym spodzie z masą, lukrem, bakaliami i konfiturą mazurki, drożdżowe z bakaliami  makowce i z mąki żytniej na miodzie z korzeniami pierniki. Na stole nie powinno też zabraknąć sernika …

Stół wielkanocny ; - powinien być nakryty białym obrusem udekorowanym bukszpanem. Obok zastawy na stole winna znaleźć się okolicznościową dekoracja ; baranek wielkanocny z czerwoną chorągiewką, na której widnieje złoty krzyż. Baranek ma być na łące z rzeżuchy lub młodych pędów owsa. We flakonie, najlepiej z ceramiki ludowej, powinny być ułożone bazie ze srebrnymi kotkami pierwsze wiosenne kwiaty oraz gałązki zieleni. Na stole ma być też koszyczek lub talerz z pisankami. Wszystkie pobłogosławione pokarmy  wykłada się na półmisek tak, aby był do nich łatwy dostęp. Na stół podaje się także nie poświęcone pokarmy, które zostały przygotowane do spożycia ..  na osobnym talerzu powinny być jaka pokrojone na ćwiartki oraz posypane solą i pieprzem ..

Gospodarz domu powinien złożyć życzenia wszystkim, niezależnie od składanych indywidualnie 

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego kończy Wielki Post. Jest ona najstarszym i największym świętem chrześcijan.
Śniadanie wielkanocne rozpoczynamy i kończymy modlitwą i w zasadzie to by wystarczyło .. gdyby nie te święconki i dodatki do nich ..  Dzielimy się jakiem i składamy sobie życzenia, wyrażając swą radość, że Pan jest z nami. Spożywając śniadanie wielkanocne w rodzinnym gronie, wyrażamy swą nadzieję, że wszyscy spotkamy się na uczcie ostatecznej … A wszytko co czynimy w tym wyjątkowym czasie czyńmy pamiętając słowa św. Piotra ; „ Czy jecie, czy pijecie, czy co innego czynicie, wszystko na chwałę Bożą czyńcie” ( 1 Kor 10.31).

Za księdzem Stanisławem Groniem SJ

afobam
O mnie afobam

nie cierpię chamstwa,zakłamania,ignorancji,dwulicowości,

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo